شماره مطلب: 12250

کودکان بازمانده از تحصیل به کلاس‌ها باز می‌گردند

یکی از کارکردهای نظام آموزش و پرورش کشور، پرورش و رشد شخصیت کودکان، نوجوانان و جوانان است. در دنیای کنونی توجه به رشد متوازن شخصیت آدمی و اهمیت پرورش همه جانبه آنها از ضروریات است.

به گزارش خبرنگار بسیج فرهنگیان کردستان، یکی از کارکردهای نظام آموزش و پرورش کشور، پرورش و رشد شخصیت کودکان، نوجوانان و جوانان است. در دنیای کنونی توجه به رشد متوازن شخصیت آدمی و اهمیت پرورش همه جانبه آنها از ضروریات است.

 درواقع مساله  کودکان بازمانده از تحصیل و وضعیت و آینده‌شان یکی از چالش‌برانگیزترین مسائل اجتماعیِ حال حاضر است .در واقع دیگر نمی توان کودکان بازمانده از تحصیل را انکار کرد، زیرا در حال حاضر یکی از مهم‌ترین و اساسی ترین حقوق هر انسان حق تعلیم و تربیت و آموزش و یادگیری است.

این درحالی است که در برخی از رسانه‌های استان آمارهایی از ترک تحصیل دانش‌آموزان کردستانی ارائه می شود  که این آمارها می‌تواند تهدیدی در حوزه آموزش و پروش استان باشد .درباره موضوع و بررسی چرایی ترک تحصیل دانش آموزان در استان و به ویژه یکی از نواحی شهرستان سنندج  «ابراهیم سلیمانی» مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک   سنندج به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 

    این روزها آمارهایی درباره ترک تحصیل دانش آموزان کردستانی در رسانه ها منتشر می شود، شما به عنوان یک مسئول حوزه آموزش بگویید که کودکان بازمانده از تحصیل به چه کسانی اطلاق می‌شود؟

منظور از کودک بازمانده از تحصیل، آن گروه سنی از جمعیت است که در سنین مدرسه یعنی بین 6تا 18 سال باید در طول سال تحصیلی در چرخه آموزشی  کشور حضور داشته باشند ،اما به هر دلیلی وارد چرخه آموزش نمی شوند  یا بعد از مدت کوتاهی از آن خارج می شوند.

 

    می‌توان   آمار کودکان بازمانده از تحصیل را از نظر جنسیتی تفکیک کرد؟

قطعا بدون دستیابی به آمار صحیح کودکان بازمانده از تحصیل در هر منطقه و به تفکیک جنسیت، نمی توان به ارزیابی درست از وضعیت آموزش و پرورش پرداخت. در کل تعداد بازماندگان از تحصیل دوره اول متوسطه در سال تحصیلی 95-94 در سنندج 19 دختر و 14 پسر تشکیل می‌دهند. همچنین این آمار  در روستاهای سنندج  11 دختر و 8 پسر است. در کل در این دوره 52 نفر بازمانده از تحصیل در سنندج داریم.

 

    از این تعداد چند نفر جذب کلاس‌های  موجود و جدید التاسیس شده‌اند؟

در آموزش و پرورش همواره این مساله یعنی جذب کودکان بازمانده و تارک تحصیل از دغدغه ها و اولویت های کاری این مجموعه بوده و با تدوین برنامه عمل جذب بازمانده و اقدام بر اساس آن سعی بر شناسایی وجذب این افراد در کلاس های درس شده اند. در این زمینه هم تاکنون  15    دختر و 10   پسردر سنندج  و   5   دختر و 8  پسر هم در روستا های این شهرستان  جذب کلاس های موجود و جدید التاسیس شده اند.

 

    چه موانع و مشکلاتی موجب بازماندگان از تحصیل این افراد و به ویژه دختران شده است ؟

موانع متعددی موجب بازماندن این افراد از تحصیل می شود. در این جا به چندین علت مهم اشاره می شود. فقر اقتصادی برخی از خانواده  ، بیکاری تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و ایجاد بی انگیزگی بین دانش آموزان، پراکندگی روستاهای استان ، ممانعت اولیا  از حضور دانش آموزان دختر در مدارس شبانه روزی، ازدواج زود هنگام دانش آموزان دختر روستایی و منع ثبت نام  دانش آموزان لازم التعلیم روستایی در مراکز آموزش از راه دور مواردی هستند که می توان از آنها به عنوان دلایل ترک تحصیل دانش‌آموزان نام برد.

همچنین ممکن‌نبودن حمایت مالی از دانش‌آموزان مدارس شبانه روزی، مشکل ایاب و ذهاب دانش آموزان، ملال آور بودن محیط آموزشی از لحاظ فیزیکی  و نبود برنامه های متنوع علمی- پژوهشی و تفریحی بیش از حد مدارس و اولیا به کنکور، توجه نکردن به حیطه شناختی ، تفاوت های فردی  و یکنواخت بودن برنامه ها و فضای آموزشی،   نیاز خانواده ها به نیروی کار   و وجود شغل های کاذب ازدیگر مواردی است که سبب بازماندن کودکان و دانش آموزان از تحصیل می شود.

 

    برای این افراد بازمانده از تحصیل  چه پیشنهادها و راهکارهایی دارید؟

در این باره می‌توان به مواردی چون  افزایش مدارس روستا مرکزی ، شناسایی و تقویت مدارس روستایی ، توجه ویژه به مدارس شبانه روزی و حمایت مالی از این مدارس، افزایش مدارس ضمیمه روستایی، بهره گیری از دستورالعمل خدمات آموزشی، بهره گیری از افراد صاحب نفوذ در منطقه، بهره گیری از مشاوران توانمند تربیتی تحصیلی اشاره کرد. درواقع  باعملی کردن این موارد می‌توان بسیاری از مشکلات را رفع کرد.

    و سخن پایانی ...

تعلیم و تربیت در فرهنگ ما و قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیار بالایی دارد. وقتی روی آموزش و دانش آموزان سرمایه گذاری می كنیم، باید بدانیم كه این تنها بخشی از وظیفه ای است كه در این زمینه بر عهده داریم و بسیار فراتر از این باید تلاش كنیم.

 

گفتگو از غریبه رحیمی

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.